W ramach Projektu "Zwiększanie możliwości zarządzania środowiskiem w celu zrównoważonego wykorzystania dziedzictwa naturalnego miast i regionów uzdrowiskowych Europy Środkowej jako siły napędowej rozwoju lokalnego i regionalnego" (akronim "HealingPlaces") zrealizowanego w ramach Programu Interreg Europa Środkowa , opracowano między innymi Kierunkowy Plan Działania dla zrównoważonego zarządzania i wykorzystania zasobów wód leczniczych w województwie dolnośląskim. Plan ten określa kierunki działań, które winny być podjęte na rzecz wspierania bardziej zintegrowanego i harmonijnego zarządzania cennymi zasobami naturalnymi, w tym w szczególności wód leczniczych, które decydują o funkcjonowaniu uzdrowisk dolnośląskich.
Kierunkowy Plan Działania został opracowany przez Instytut Rozwoju Terytorialnego w oparciu o wyniki realizowanych studiów, ekspertyz i konsultacji ze sferą samorządową, biznesową i akademicką. Wykorzystano również doświadczenia Lead Partnera projektu HealingPlaces – Głównego Instytutu Górnictwa, parterów zagranicznych, a także wyniki lokalnych warsztatów prowadzonych w pilotażowych uzdrowiskach: Lądku-Zdroju i Polanicy-Zdroju oraz międzynarodowej konferencji, zrealizowanej we Wrocławiu i Jeleniej Górze Cieplicach w dniach 9 i 10 czerwca 2022 roku.
Kierunkowy Plan Działań nie jest bezpośrednim dokumentem polityki samorządu województwa, stąd nie precyzuje struktury finansowej, ani nie przypisuje poszczególnym interesariuszom szczegółowych, wcześniej uzgodnionych ról w procesie wdrażania. Plan wskazuje natomiast priorytety działań i wskazuje główny cel strategiczny: wzmocnienie zrównoważonego gospodarowania zasobami wód leczniczych i uznanie ich za ważny potencjał dla gospodarczego i społecznego rozwoju regionu.
Priorytety działań:
- Zainicjowanie zmian prawnych w zakresie zarządzania rozwojem uzdrowisk.
- Wzmocnienie problematyki uzdrowiskowej w polityce rozwoju na szczeblu regionalnym.
- Wzmocnienie zintegrowanego systemu podejmowania decyzji w zakresie zarządzania zasobami wód leczniczych.
- Promowanie współpracy międzyinstytucjonalnej i międzysektorowej jako mechanizmu zarządzania zasobami naturalnymi obszarów uzdrowiskowych.
- Budowanie marki i promocja uzdrowisk regionalnych jako specjalizacji regionu.