Instytut Rozwoju Terytorialnego umożliwia nieodpłatne odbycie następujących praktyk lub staży:
Warunkiem przyjęcia na praktykę bądź staż jest przesłanie CV i listu motywacyjnego na adres praktyki@irt.wroc.pl. W temacie zgłoszenia należy zaznaczyć, jakiego rodzaju praktyk zgłoszenie dotyczy oraz jakie są preferencje kandydata co do miejsca i terminu odbywania praktyk (szczegółowe wyjaśnienie poniżej). Z przyczyn proceduralnych Instytut nie prowadzi staży organizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy ani wolontariatu.
Otwarte praktyki studenckie Praktyki studenckie dają możliwość zapoznania się z zadaniami wykonywanymi przez IRT. Odbycie ich pozwala na zaznajomienie się zarówno z całokształtem działalności Instytutu, jak i specyfiką wybranego przez siebie Zespołu (opisy zespołów znajdują się na dole strony). Praktyki studenckie trwają jeden miesiąc. W tytule zgłoszenia prosimy wpisać „Praktyka studencka” oraz kody zespołów (maksymalnie trzech), do których aplikujesz. W liście motywacyjnym odnieś się do zakresu działań preferowanego zespołu(ów), a także wskaż termin, w którym chciał(a)byś odbyć praktykę (nie muszą być to wakacje). W odpowiedzi na zgłoszenie wybrani kandydaci zostaną zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, którą przeprowadzi kierownik wybranego zespołu. Jeśli w zgłoszeniu będzie wskazany więcej niż jeden zespół, dopuszcza się przeprowadzenie większej liczby spotkań. Celem rozmowy kwalifikacyjnej jest ustalenie czy odbycie praktyki w Instytucie jest spójne z oczekiwaniami kandydatów/kandydatek oraz programem przewidzianym przez delegujące ich instytucje, a także – czy kwalifikacje i zainteresowania kandydatów/kandydatek odpowiadają standardom i profilowi działania IRT. Poza praktykami studenckimi o otwartym naborze, Instytut realizuje również w ramach specjalnych umów pomiędzy jednostkami praktyki zamknięte. Zainteresowane instytucje prosimy o kontakt z Zastępcą Dyrektora ds. rozwoju nauki.
Otwarte praktyki absolwenckie Praktyki absolwenckie umożliwiają nieodpłatne zapoznanie ze specyfiką pracy wybranego Zespołu (opisy zespołów znajdują się na dole strony) oraz wzięcie udziału w realizacji projektów. Praktyki absolwenckie trwają od jednego do trzech miesięcy. W tytule zgłoszenia prosimy wpisać „Praktyka absolwencka” oraz kody zespołów (maksymalnie trzech), do których aplikujesz. W liście motywacyjnym odnieś się do zakresu działań preferowanego zespołu(ów), a także wskaż termin, w którym chciał(a)byś odbyć praktykę (nie muszą być to wakacje). W odpowiedzi na zgłoszenie wybrani kandydaci zostaną zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, którą przeprowadzi kierownik wybranego zespołu. Jeśli w zgłoszeniu będzie wskazany więcej niż jeden zespół, dopuszcza się przeprowadzenie większej liczby spotkań. Celem rozmowy kwalifikacyjnej jest ustalenie czy odbycie praktyki w Instytucie jest spójne z oczekiwaniami kandydatów/kandydatek oraz programem przewidzianym przez delegujące ich instytucje, a także – czy kwalifikacje i zainteresowania kandydatów/kandydatek odpowiadają standardom i profilowi działania IRT.
Staże zawodowe Warunkiem przyjęcia na staż jest złożenie CV i listu motywacyjnego oraz umówienie się w sekretariacie na rozmowę kwalifikacyjną, którą przeprowadza zastępca dyrektora. Celem rozmowy kwalifikacyjnej jest ustalenie czy odbycie stażu w Instytucie jest spójne z oczekiwaniami kandydatów/kandydatek oraz programem przewidzianym przez delegujące ich instytucje a także czy kwalifikacje i zainteresowania kandydatów/kandydatek odpowiadają standardom i profilowi działania IRT.
Działalność zespołów Ze strony Instytutu szukamy osób z pozytywnym nastawieniem, komunikatywnych, ciekawych świata i otwartych na naukę - w zamian oferujemy naszą wiedzę, umiejętności i dobrą atmosferę. Co konkretnie?
ZEW – Zespół energii i wody Preferowane kierunki studiów: gospodarka przestrzenna, architektura krajobrazu, geodezja, ochrona środowiska, klimatologia, hydrologia, ekologia, neutralność klimatyczna, odnawialne źródła energii. W zespole wykonujemy zadania z zakresu planowania przestrzennego i strategicznego w obrębie zagadnień związanych ze zmianami klimatycznymi, głównie w kontekście zagrożeń naturalnych i transformacji energetycznej. W naszych opracowaniach poruszamy tematy związane m.in. z efektywnością i bezpieczeństwem energetycznym, odnawialnymi źródłami energii, zasobami wodnymi, suszą oraz powodzią, a także odpadami i gospodarką wodno-ściekową. Jeśli interesuje Cię analityka przestrzenna - systemy GIS, chciałbyś dowiedzieć się jakie działania należy podjąć, by umożliwić rozwój zeroemisyjnych systemów energetycznych, jaką rolę ma do odegrania prewencyjne planowanie przestrzenne w minimalizowaniu negatywnych skutków powodzi i suszy oraz zwiększaniu efektywności energetycznej, to praktyki w naszym zespole są właśnie dla Ciebie!
ZTR - Zespół transportu (Wrocław) Preferowane kierunki studiów: gospodarka przestrzenna oraz transport. W zespole wykonujemy zadania z zakresu planowania przestrzennego i strategicznego w obrębie infrastruktury transportowej kolejowej, drogowej oraz rowerowej. W naszych opracowaniach poruszamy także kwestie związane z wykluczeniem transportowym, modelowaniem dostępności do infrastruktury transportowej itp. Tworzymy tu analizy takie jak Plan inwestycji transportowych, Dolnośląska Polityka Rowerowa, czy studia korytarzowe pod nowe zamierzenia drogowe z uwzględnieniem regionalnych i lokalnych uwarunkowań geograficznych, przyrodniczych i społecznych. Jeśli interesuje Cię analityka przestrzenna - systemy GIS, chciałbyś poznać przebieg długodystansowych tras rowerowych, dowiedzieć się które odcinki dolnośląskich dróg są najbardziej obciążone ruchem czy też jakie działania podejmuje Samorząd Województwa Dolnośląskiego w kierunku przywracania połączeń kolejowych na nieczynnych dotąd liniach kolejowych - praktyki w naszym zespole są właśnie dla Ciebie!
ZKN – Zespół środowiska i krajobrazu (Wrocław) Preferowane kierunki studiów: gospodarka przestrzenna, ochrona środowiska, architektura krajobrazu, ochrona zabytków, geologia. Realizowanie zadań w zakresie modelowania polityki rozwoju oraz regionalnego planowania i zagospodarowania przestrzennego w takich dziedzinach, jak: ochrona środowiska naturalnego i krajobrazu, zachowanie dziedzictwa kulturowego oraz zagospodarowanie surowców naturalnych. Zespół prowadzi stały monitoring zjawisk i procesów mających wpływ na stan środowiska i jakość powietrza, obserwuje również stan zachowania zabytków w województwie dolnośląskim. Ochrona cennych walorów przyrodniczych i krajobrazowych jest głównym celem, jaki jest podnoszony w naszych opracowaniach i projektach, w szczególności w audycie krajobrazowym dla województwa, który obecnie powstaje. Jeżeli czyste powietrze, jakość życia w otoczeniu krajobrazu niezmienionego inwestycjami oraz troska o zabytki mają dla Ciebie istotne znaczenie, to zapraszamy do odbycia praktyki w naszym zespole.
ZOL - Zespół osadnictwa (Legnica) Preferowane kierunki studiów: gospodarka przestrzenna; ew. geografia, geodezja, geoinformacja, współpraca zagraniczna. W zespole wykonujemy zadania z zakresu planowania przestrzennego i strategicznego w obrębie zagadnień związanych ze strukturą sieci osadniczej obszaru Dolnego Śląska, jej zróżnicowaniem regionalnym, przekształceniami i hierarchicznością jej elementów składowych, do której należąpodstawowe jednostki osadnicze takie jak miasto i wieś. W naszych opracowania znajdą się kwestie z zakresu struktury użytkowania terenu, dostępności do usług publicznych, mieszkalnictwa oraz turystyki i uzdrowisk. Zespół zajmuje się również współpracą na polsko-czesko-niemieckim pograniczu, uczestnicząc m.in. w projektach międzynarodowych. Interesuje Cię planowanie przestrzenne, urbanistyka, powiązania funkcjonalno-przestrzenne i przeciwdziałanie chaosowi przestrzennemu? A może sytuacja przestrzenna i powiązania na polsko-czesko-niemieckim pograniczu? Jeśli tak, to zapraszamy do podjęcia praktyk w naszym zespole
ZPP - Zespół wdrażania polityki przestrzennej (Wrocław) Preferowane kierunki studiów: gospodarka przestrzenna, architektura i urbanistyka, prawo i administracja, geografia, archiwistyka. Praca w zespole ma zasadniczo administracyjny i biurowy charakter, związany z przygotowywaniem dokumentów i ich archiwizowaniem. Zespół przygotowuje z poziomu regionalnego stanowisko Zarządu i Marszałka Województwa Dolnośląskiego w zakresie:
Weryfikację powyższych dokumentów w Zespole wdrażania polityki przestrzennej dokonuje w oparciu o ustalenia Planu zagospodarowania przestrzennego województwa dolnośląskiego oraz inne strategiczne dokumenty zawierające odniesienie do inwestycji celu publicznego o znaczeniu wojewódzkim zatwierdzone przez samorząd wojewódzki. Jeśli interesuje Cię poznanie relacji pomiędzy planowaniem lokalnym a regionalnym oraz zakres procedury formalno-prawnej w tym zakresie, to zapraszamy.
ZPS – Zespół Planowania Strategicznego (Wrocław) Preferowane kierunki studiów: gospodarka przestrzenna, geografia, geoinformacja, gospodarka, analityka gospodarcza, europeistyka, matematyka, samorząd terytorialny, zarządzanie. Zespół Planowania Strategicznego wykonuje zadania w zakresie analiz regionalnych oraz planowania strategicznego i przestrzennego obejmujące m.in. następujące zagadnienia: demografia, kapitał ludzki, gospodarka, infrastruktura społeczna, rynek pracy i finanse publiczne. Opracowujemy strategie, raporty i analizy takie jak: Raport o stanie zagospodarowania, Raport z realizacji strategii oraz inne specjalistyczne opracowania branżowe. Jeżeli interesuje Cię planowanie i zarządzanie strategiczne oraz przygotowywanie raportów i analiza danych to zapraszamy do odbycia praktyki w naszym zespole.
ZAB – Zespół archiwum i biblioteki (Wrocław) Preferowane kierunki studiów: archiwistyka i zarządzanie dokumentacją, regionalistyka; informacja naukowa i bibliotekoznawstwo; administracja. Archiwum IRT przechowuje dokumentację planistyczną i z dziedzin pokrewnych od 1975 r. Dokumentacja jest zróżnicowana pod względem wartości historycznej. Odbywając praktykę w archiwum IRT możesz zapoznać się z wszystkimi procedurami obowiązującymi w archiwum zakładowym, począwszy od porządkowania dokumentacji, przyjmowania jej z zespołów IRT, przygotowywania dokumentacji do brakowania, jak i przekazania jej do archiwum państwowego. IRT jest pod nadzorem archiwum państwowego, więc dla myślących o pracy w zawodzie archiwisty, jest to miejsce godne polecenia. Osoby pasjonujące się informacja naukową i bibliotekoznawstwem, zapraszamy do współpracy także przy przygotowywaniu i udostępnianiu informacji o zasobie archiwalnym IRT poprzez stronę internetową. Studentom administracji w ramach praktyk proponujemy praktyczne poznanie obiegu dokumentów, prowadzenia spraw i procedur funkcjonujących w jednostce organizacyjnej samorządu terytorialnego oraz udział w opracowywaniu nowych procesów zgodnie z obowiązującymi przepisami. Serdecznie zapraszamy!
|
Praktyki i staże
- Przejdź do - strona Poprzednia
- Przejdź do - strona Następna
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Kontakt na stronie Kontakt