W dniach 12 – 13 listopada w stolicy Węgier, Budapeszcie miało miejsce uroczyste otwarcie projektu BorderLabs CE, którego początki związane są z inicjatywami realizowanymi wokół Trójziemia i jego transformacji. Wydarzenie odbyło się w kontekście cyklu wydrażeń zorganizowanych podczas węgierskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Wzięli w nich przedstawiciele projektów realizowane w programie Interreg dla Europy Centralnej, ale również liczni reprezentanci środowisk naukowych.
Dzień pierwszy odbył się pod znakiem współpracy i integracji:
Dwudniowe wydarzenie rozpoczęło się od spotkania wszystkich partnerów projektu, podczas którego omawiano bieżące zadania realizowane w ramach akcji pilotażowych, wymieniono się doświadczeniami i pogłębiono współprace, rysując perspektywę przyszłych działań. Spotkanie zakończyło się wspólną kolacją i spacerem nad brzegiem Dunaju.
Dzień drugi to oficjalna inauguracja projektu:
Drugi dzień poświęcony oficjalnej inauguracji projektu. W ceremonii otwarcia wzięli udział min:
- Luka Ferrarese – Szef Wspólnego Sekretariatu Programu Interreg dla Europy Centralnej
- Zsuzsanna Fejas prezydent CESCI – gospodarza i organizatora wydarzenia.
- oraz Peter Just – z Saksońskiego Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, który jako przedstawiciel lidera projektu zaprezentował jego ogólne cele oraz horyzontalne założenia.
Podczas sesji projektowej partnerzy zaprezentowali działania realizowane w ramach każdej z pięciu akcji pilotażowej. Działania związane z obszarem Trójziemia zostały przedstawione wspólnie przez dr Maciej Zathey, dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego oraz Pavla Brandę z Euroregionu Nysa.
W ramach panelu poświęconego integracji Europy Centralnej zaprezentowano szereg wystąpień i prezentacji. Szczególnie interesujące i zasługujące na wyróżnienie były prezentacje:
- Federica Duranda z Luksemburskiego Instytutu Badań Socio–Ekonomicznych, który przedstawił wyniki badań na temat zintegrowanego planowania w europejskich obszarach przygranicznych;
- Martina Reents’a, który dokonał przeglądu wspólnych transgranicznych inicjatyw w zakresie planowania przestrzennego pomiędzy Polską, a Niemcami, wskazując również na działania, w których aktywnie, na przestrzeni lat, uczestniczyło IRT.
Konferencję zakończyło wystąpienie Kitty Dubniczki (CESCI), która klamrą podsumowała wszystkie wystąpienia i podkreśliła potrzebę opracowania agendy terytorialnej dla Europy Centralnej oraz utrzymania kierunku integracji i wspólnego podejścia w dalszych działaniach.
Wydarzenie w Budapeszcie nie tylko podkreśliło znaczenie współpracy w naszej części kontynentu, ale również otworzyło nowy rozdział w realizacji projektu BorderLabs CE.