Od marca 2020 roku Instytut Rozwoju Terytorialnego prowadzi stały monitoring sytuacji epidemicznej w województwie dolnośląskim związanej z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19. Pandemia COVID-19 oraz działania przedsięwzięte w odpowiedzi na nią wywarły przemożny wpływ na sytuację demograficzną oraz przebieg wielu zjawisk społeczno-gospodarczych w województwie dolnośląskim. Zaistniały stan rzeczy spowodował konieczność wykonania analizy zawierającej opis zagadnień demograficznych oraz społeczno-gospodarczych w regionie dolnośląskim w ostatnich latach w celu ukazania ich trendów w pandemicznych latach 2020 i 2021. Wyniki powyższych analiz zostały przedstawione w raporcie pt. Pandemia COVID-19 i jej wpływ na wybrane zjawiska demograficzne oraz społeczno-gospodarcze w województwie dolnośląskim.
Raport składa się z czterech głównych rozdziałów. W pierwszym przedstawiono podstawowe informacje o pandemii COVID-19. Opisano chronologię wybranych wydarzeń we wstępnych miesiącach światowej pandemii, przedstawiono podstawowe wiadomości na temat choroby COVID-19 oraz wywołującego ją wirusa SARS-CoV-2 jak również wskazano na szerokie spektrum dziedzin życia, na które pandemia wywarła wpływ.
W następnej części opracowania zaprezentowano przebieg pandemii COVID-19 w województwie dolnośląskim. W głównej mierze skupiono się na opisie rozkładu liczby zakażeń SARS-CoV-2 w ujęciu czasowym i przestrzennym oraz liczby zgonów na COVID-19 i COVID-19 wraz z chorobami współwystępującymi w aspekcie czasowym.
W kolejnym, najobszerniejszym rozdziale raportu przedstawiono wyniki analiz ukazujących wpływ pandemii COVID-19 na wybrane zjawiska demograficzne oraz aspekty życia społeczno-gospodarczego na Dolnym Śląsku. W pierwszym z dwóch podrozdziałów ukazano sytuację panującą w zakresie zjawisk demograficznych oraz zagadnień społecznych. Stosowne statystyki wykorzystane w analitycznej części pracy odnosiły się do: liczby ludności, ruchu naturalnego i migracyjnego oraz zachowań przestrzennych ludności. W drugim podrozdziale dotyczącym gospodarki przeanalizowano sytuacje w 11 następujących dziedzinach: rynek pracy, klimat koniunktury gospodarczej, podmioty gospodarki narodowej, przemysł i budownictwo, rynek nieruchomości, handel, gastronomia, opieka zdrowotna i lecznictwo uzdrowiskowe, turystyka, transport, kultura i rozrywka.
Raport kończy część poświęcona wybranej działalności Zarządu Województwa Dolnośląskiego w zakresie przeciwdziałania skutkom pandemii COVID-19.