Rekomendacje dla planowania rozwoju w Górskim Obszarze Funkcjonalnym (Rekomendacje GOF) zostały przyjęte przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego uchwałą nr 8440/VI/24. Opracowanie obejmuje zestaw rekomendacji w ujęciu ponadlokalnym, z uwzględnieniem specyficznych uwarunkowań oraz powiązań wewnętrznych, w którym zarekomendowano lokalizację szczególnie istotnych funkcji, jak również wskazano obszary wymagające działań naprawczych i ochronnych. Mogą one stanowić punkt wyjścia do formułowania polityki przestrzennej za pośrednictwem innych aktów realizowanych przez podmioty publiczne, w tym jednostki samorządu terytorialnego.
Rekomendacje GOF stanowią drugą część opracowania dotyczącego GOF-u w województwie dolnośląskim i zostały sporządzone w okresie od lutego 2023r. do grudnia 2023r. w Instytucie Rozwoju Terytorialnego. Pierwszą część stanowi opracowanie „Górski Obszar Funkcjonalny – uwarunkowania”, sporządzone w okresie czerwiec 2022r. – kwiecień 2023 r. w IRT.
Ważnym aspektem prac nad Rekomendacjami GOF było określenie podstawowych, kluczowych wartości, na których oparto prace zmierzające do opracowania wytycznych dla planowania rozwoju, w tym zasad zagospodarowania przestrzennego dla GOF-u, do których zaliczono:
- dobrej jakości środowisko - przestrzeganie prawa do czystego środowiska, jako prawa podstawowego każdej jednostki oraz zapewnienie warunków dla przetrwania i rozwoju społeczeństwa,
- ład przestrzenny - zrównoważone korzystanie z funkcjonalnie zagospodarowanej przestrzeni,
- transport zbiorowy - zrównoważona mobilność, dająca każdej jednostce prawo do przemieszczania się w sposób nieuciążliwy dla środowiska naturalnego.
Opracowanie składa się z pliku tekstowego, w którym zawarto Rekomendacje GOF oraz Metodykę analiz przeprowadzonych dla grup tematycznych, jak również z sześciu załączników graficznych oraz z plików bazodanowych.