Dolina Baryczy to potencjał turystyczny i jednocześnie obszary ochrony przyrody. Czy można pogodzić te dwa aspekty? Program zagospodarowania turystycznego szlaku kajakowego Baryczy, to propozycja samorządu województwa dolnośląskiego, opracowana przy współudziale gmin i organizacji turystycznych, uwzględniająca jednocześnie ochronę cennych siedlisk i terenów.
Kompleksowy program zagospodarowania turystycznego szlaku kajakowego rzeki Baryczy może stanowić podstawę do koordynacji działań podejmowanych przez samorządy województw, samorządy lokalne i organizacje turystyczne na rzecz rozwoju turystyki wodnej oraz do ubiegania się o fundusze na rzecz zagospodarowania turystycznego.
Opracowanie obejmuje następujący zakres zagadnień:
- charakterystykę obszaru opracowania, na którą składają się opisy: szlaku kajakowego, stanu czystości wody i głównych źródeł zanieczyszczeń, zagrożenia powodziowego, atrakcji przyrodniczych i kulturowych, infrastruktury turystycznej, dostępności komunikacyjnej, terenów przeznaczonych na cele turystyki w gminnych dokumentach planistycznych,
- analizę SWOT, sporządzoną w trakcie warsztatów z udziałem przedstawicieli zainteresowanych jednostek (gminy, inspektoraty DZMiUW, organizacje turystyczne)
- propozycję lokalizacji miejsc obsługi turystycznej (MOT) i podziału szlaku na jednodniowe odcinki spływu,
- karty informacyjne odcinków szlaku kajakowego, na które składa się wykaz oraz opis przeszkód i charakterystycznych miejsc na szlaku, proponowany wykaz zadań inwestycyjnych służących turystycznemu wykorzystaniu Baryczy,
- zbiorczy wykaz zadań, w ramach którego zaproponowane zostały cztery kategorie zadań: inwestycyjne, związane z organizacją szlaku kajakowego, własne gmin z zakresu planowania przestrzennego, zadania w zakresie poprawy stanu czystości wód rzeki Baryczy oraz inne działania, mające na celu wykorzystanie i rozpropagowanie potencjału turystycznego doliny Baryczy i rozwijanie sieci współpracy.
Cenne walory przyrodnicze i krajobrazowe predestynują ten obszar do rozwoju turystyki i wskazują na jego wysoką rangę w skali województwa. Jednocześnie część gmin zlokalizowanych na tym obszarze charakteryzuje się niekorzystnymi wskaźnikami rozwoju społeczno-gospodarczego w porównaniu do średniej dla województwa dolnośląskiego, co stanowi zagrożenie marginalizacją. Wymienione wyżej czynniki uzasadniają opracowanie przez samorząd województwa dolnośląskiego Programu zagospodarowania turystycznego szlaku kajakowego Baryczy, jako narzędzia wspierającego rozwój społeczno-gospodarczy przy jednoczesnej ochronie walorów przyrodniczych i krajobrazowych. Szlak kajakowy Baryczy może stać się regionalnym produktem turystycznym.
Na obszarze doliny Baryczy wiele organizacji pozarządowych podejmuje działania związane z rozwojem turystyki i ochroną środowiska. Należą do nich, między innymi: Fundacja Doliny Baryczy, Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Wzgórz Trzebnickich i Doliny Baryczy, Stowarzyszenie Turystyki Wiejskiej Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy, Lokalna Grupa Działania "Ujście Baryczy" Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Doliny Baryczy. Jednym z przeprowadzonych działań była realizacja oznakowania części szlaku kajakowego Baryczy. Program zagospodarowania turystycznego szlaku kajakowego Baryczy stanowi wsparcie ze strony samorządu województwa dla działań podejmowanych przez te organizacje oraz samorządy lokalne.