Strategia Energetyczna Dolnego Śląska – kierunki wsparcia sektora energetycznego została przyjęta przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego Uchwałą Nr 6053/VI/22 w dniu 25 października 2022 r.
Ostateczna wersja dokumentu została wypracowana z uwzględnieniem zasadnych wniosków i uwag zgłoszonych podczas konsultacji społecznych.
Obecna sytuacja polityczna i utrudniony dostęp do surowców energetycznych potwierdziły konieczność dążenia do realizacji celu strategicznego Dolny Śląsk 2050 – regionem neutralnym klimatycznie, przyjętego w założeniach do dokumentu (czerwiec 2020 r.). Jest on ukierunkowany na działania związane z redukcją emisji gazów cieplarnianych, przede wszystkim dwutlenku węgla (CO2) i podporządkowany transformacji energetycznej w oparciu o dekarbonizację. Realizacji celu strategicznego powinny służyć sformułowane następujące cele operacyjne:
- poprawa jakości powietrza,
- rozwój badań i innowacji w zakresie energetyki,
- wysoka efektywność energetyczna,
- wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii i technologii jej magazynowania,
- energetyka obywatelska,
- bezpieczeństwo,
- informacja i edukacja.
Strategia identyfikuje obszary wsparcia w procesie transformacji energetycznej oraz wspomaga realizację celów unijnych i krajowych w tym zakresie. Dokument nie zawiera skonkretyzowanych inwestycji, lecz określa kierunki działań oraz wytyczne, które wskazują koncepcję osiągnięcia stanu docelowego. Realizacja zawartych w Strategii działań odbywać się będzie w ramach odpowiednich dokumentów programowych.
Aktualizacja map potencjału rozwoju odnawialnych źródeł energii (2023)
Ze względu na zmianę przepisów dotyczących lokalizacji elektrowni wiatrowych oraz w oparciu o kryteria przyjęte przez zespół projektowy IRT przy przygotowywaniu analiz przestrzennych podczas prac nad „Strategią Energetyczną Dolnego Śląska – kierunkami wsparcia sektora energetycznego”, opracowane zostały nowe mapy prezentujące uwarunkowania i potencjał rozwoju odnawialnych źródeł energii.
Dla określenia potencjału rozwoju energetyki wiatrowej przyjęto odległości od zabudowy i przyrodniczych obszarów chronionych w odniesieniu do ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (Dz.U. z 2021 r. poz. 724 oraz z 2023 r. poz. 553). Na mapie wskazano również obszary potencjalnie najmniej konfliktowe pod lokalizacje elektrowni wiatrowych na podstawie „Aktualizacji Studium przestrzennych uwarunkowań rozwoju energetyki wiatrowej w województwie dolnośląskim”. Dla porównania uwzględniono również odległości obowiązujące przed wejściem w życie ww. ustawy (potocznie znanej jako 10H).
Podstawą dla oceny potencjału rozwoju fotowoltaiki były wyniki przedstawione przez Bank Światowy w Global Solar Atlas 2.0. Natomiast określenie potencjału hydroenergetycznego oparto na danych Europejskiej Federacji Energii Odnawialnej zaprezentowanych w ramach projektu RESTOR Hydro, w którym wskazano potencjalne miejsca dla lokalizacji małych elektrowni wodnych, ze względu na możliwości odtworzenia historycznych obiektów wykorzystujących energię wody. Potencjał rozwoju biogazu oceniony został przy założeniu wykorzystania przede wszystkim produktów ubocznych i odpadowych, pochodzących z gospodarstw rolnych oraz zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego.
Ponadto z wytycznych Strategii Energetycznej Dolnego Śląska wynika, że należy dążyć do wyeliminowania spalania biomasy pochodzenia drzewnego na cele energetyczne jako elementu OZE, za wyjątkiem biomasy spełniającej kryterium zrównoważonego rozwoju (pochodzącej z odpadów).