Wojewódzkie Biuro Urbanistyczne we Wrocławiu (ob. IRT) przystąpiło w 2006 roku, jako partner, do udziału w projekcie ED-C III Via Regia, zgodnie z uchwałą nr 4175/II/06 Zarządu Województwa Dolnośląskiego z dnia 24 października 2006 r. w sprawie udziału Województwa Dolnośląskiego w międzynarodowym projekcie ED-C III w ramach Programu Sąsiedztwa INTERREG III B CADSES. Komunikacyjne studium poszukiwawcze dla drogi ekspresowej S-5 na odcinku Wrocław – Boboszów opracowywane jest jako komponent międzynarodowego projektu ED-C III – akcja 5.2 Development of North-South relations.
Komunikacyjne studium poszukiwawcze, miało na celu przygotowanie materiałów, które stanowiłyby podstawę do dalszych prac mających za zadanie znalezienie optymalnego korytarza dla drogi ekspresowej S-5 na odcinku Wrocław (Autostradowa Obwodnica Wrocławia) – Boboszów (granica państwa z Republiką Czeską), który w przyszłości połączyłby II, III, IV i VI Paneuropejski Korytarz Transportowy.
Przedmiotem opracowania studium poszukiwawczego było znalezienie optymalnego korytarza komunikacyjnego dla odcinka drogi ekspresowej S-5 o długości około 120 km stanowiącego część szerszego założenia transportowego polegającego na stworzeniu wysokiej jakości połączenia drogowego pomiędzy czterema paneuropejskimi korytarzami transportowymi VI, II, III i IV – od Grudziądza, przez Poznań, Wrocław, Kłodzko, do przejścia granicznego z Republiką Czeską w Boboszowie i dalej poprzez powiązanie do sieci dróg wysokich klas w Czechach do Brna, a następnie do Wiednia.
Analizowane zadanie wchodziło w zakres dużego międzynarodowego projektu III Europejskiego Korytarza Rozwojowego Via Regia (ED-C III Via Regia). Partnerami w projekcie byli:
- Saksońskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (partner wiodący);
- Departament Planowania Przestrzennego Berlina i Brandenburgii;
- Ministerstwo Budownictwa i Transportu Turyngii;
- Miasto Cottbus;
- Departament ds. Rozwoju Miasta Berlina;
- Miasto Drezno;
- Urząd Marszałkowski Woj. Dolnośląskiego - Wojewódzkie Biuro Urbanistyczne;
- Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego;
- Miasto Wrocław, Opole i Rzeszów;
- Powiat Kłodzko;
- Region Łużyce i Region Pardubice;
- Agencja Rozwoju Regionalnego Koszyc;
- Politechnika Lwowska.
Partnerzy projektu ED-C III Via Regia mieli na celu opracowanie strategii rozwoju przestrzennego obszaru wzdłuż III Korytarza Paneuropejskiego.