W dniach 4-7 czerwca 2013 w malowniczym Klasztorze St. Marienthal koło Ostritz w Saksonii odbyła się druga z cyklu czterech zaplanowanych rund warsztatowych grupy roboczej „Rewitalizacja obszarów powydobywczych węgla brunatnego, krajobrazy pokopalniane” działającej wraz z czterema innymi grupami w projekcie „Razem dla Pogranicza”.
Projekt „Razem dla Pogranicza” realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007-2013 a jego celem jest stworzenie podstaw do strukturalnej zmiany i polepszenia współpracy pomiędzy administracją Wolnego Państwa Saksonii i Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.
Więcej na temat Projektu znajdą Państwo na stronie http://www.umwd.dolnyslask.pl/ewt/projekty-wlasne-urzedu/razem-dla-pogranicza
Celem prac grupy roboczej: „Rewitalizacja obszarów powydobywczych węgla brunatnego, krajobrazy pokopalniane” jest poprawa znajomości struktur i procedur administracyjnych oraz kompetencji partnerów projektu w zakresie prowadzenia eksploatacji kopalin i zagospodarowania terenów pokopalnianych. Do zadań grupy roboczej należy także analiza potencjałów i interesów partnerów oraz identyfikacji wspólnych obszarów działań, w tym wypracowanie tematów projektów znajdujących się w polu zainteresowania obu stron, i które mogłyby być przez nie w przyszłości realizowane. Liderem niemieckiej części grupy roboczej jest dr Peter Heinrich z Regionu Planistycznego Górnych Łużyc - Dolnego Śląska (Regionaler Planungsverband Oberlausitz-Niederschlesien), liderem po stronie polskiej jest dr inż. Jan Blachowski reprezentujący Instytut Rozwoju Terytorialnego oraz Instytut Górnictwa Politechniki Wrocławskiej.
W trakcie warsztatów omawiano m.in. kompetencje organów administracji górniczej i tych działających w zakresie planowania przestrzennego na poziomach: krajowym, regionalnym i lokalnym oraz zagadnienia uczestnictwa jednostek samorządowych i społeczeństwa w procesie koncesjonowania złóż i rewitalizacji terenów pokopalnianych. Scharakteryzowano podstawowe dokumenty kształtujące politykę przestrzenną w regionach Dolnego Śląska i Saksonii oraz akty normujące działalność górniczą i energetykę. Przedstawiono także przykłady eksploatacji złóż i rekultywacji terenów pogórniczych. W trakcie ożywionych dyskusji wymieniono doświadczenia pomiędzy pracownikami samorządów. Efektem prac grupy roboczej było uściślenie zakresu jej działalności, która obejmie tematykę czynnej i planowanej działalności górniczej oraz rekultywację i zagospodarowanie terenów pokopalnianych. Podjęto także decyzje w sprawie tematów potencjalnych wspólnych projektów, nad zakresem których Grupa pracować będzie w trakcie kolejnych spotkań (najbliższe planowane jest na październik 2013 r.)
Istotnym elementem warsztatów była wizyta studyjna na terenie byłej odkrywki węgla brunatnego a obecnie jeziora Bärwalder See gdzie zaprezentowano infrastrukturę turystyczną tworzoną w celu jego zagospodarowania. Odwiedzono także Park Głazów Narzutowych - Lausitzer Findlingspark Nochten (http://findlingspark-nochten.de), który jest bardzo ciekawą turystycznie i edukacyjnie, formą rekultywacji części kopalni węgla brunatnego Nochten. Kolejnym elementem wizyty była obserwacja funkcjonowania czynnej kopalni Nochten z wieży widokowej. Poniżej przedstawiono kilka zdjęć przedstawiających te obiekty.
Więcej na temat Projektu znajdą Państwo na stronie http://www.umwd.dolnyslask.pl/ewt/projekty-wlasne-urzedu/razem-dla-pogranicza