Dnia 18 marca 2014 roku w Sosnowcu, na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, odbyło się zebranie naukowe poświęcone nowej metodzie wykrywania gruntów aktywnych osuwiskowo opartej na narzędziach dendrochronologicznych, jak sensor do wykrywania gruntów aktywnych osuwiskowo, działający w oparciu o analizę przyrostów rocznych drzew. Dyskutowano o możliwościach zastosowania nowej metody w planowaniu przestrzennym.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, wójt gminy Milówka oraz w głównej mierze lokalne środowiska akademickie.
Spotkanie zostało otwarte przez dr hab. prof. Uniwersytetu Śląskiego Ireneusza Malika, który przedstawił prezentację założeń nowej metody, której zastosowanie powinno usprawnić zarządzanie ryzykiem w zagospodarowaniu przestrzennym na terenach zagrożonych osuwaniem.
Po prezentacji wywiązała się dyskusja, w której między innymi Instytut Rozwoju Terytorialnego wyraził zainteresowania metodą, zwracając jednocześnie uwagę na kwestie ekonomiczne, ze względu na głównych odbiorców narzędzia , którymi są gminy, oraz zaznaczył, jak istotne jest, aby narzędzie mogło być wykorzystywane również w Województwie Dolnośląskim, czyli nie tylko w Karpatach, ale również w Sudetach.