To już piąta edycja „Mobilnych Płuc” na Dolnym Śląsku, akcji realizowanej przez Instytut Rozwoju Terytorialnego w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej samorządu województwa dolnośląskiego pod nazwą „Czyste Zasady”. Instalacja odwiedziła dotychczas osiem dolnośląskich miast: Jelenią Górę i Wałbrzych (2020 r.), Kłodzko i Legnicę (2021 r.), Strzelin i Wołów (2022 r.) oraz Bolesławiec i Lubań (2023 r.). Mobilne Płuca to dwumetrowy model ludzkich płuc wykonany z przepuszczalnego materiału, który filtrując powietrze imituje proces oddychania człowieka wizualnie ukazując jakość powietrza w danym miejscu.
Kampania „Czyste zasady” koordynowana przez Instytut Rozwoju Terytorialnego - jednostkę organizacyjną samorządu województwa dolnośląskiego, realizowana jest we współpracy z Dolnośląskim Alarmem Smogowym.
Sejmik Województwa Dolnośląskiego już w 2017 roku przyjął uchwały antysmogowe, które mówią o konieczności wymiany pozaklasowych źródeł ogrzewania, co przyczyni się do poprawy jakości powietrza w naszym regionie.
Od 15 listopada instalacja znajduje się w Nowej Rudzie, która od wielu lat zmaga się z występowaniem smogu. Pomimo, iż w ostatnim czasie jakość powietrza w tym mieście uległa znacznej poprawie, zwłaszcza pod względem stężenia benzo(a)pirenu, miasto nadal zmaga się z problemem występowaniem ponadnormatywnych stężeń zanieczyszczeń powietrza.
W konferencji prasowej inaugurującej wydarzenie uczestniczyli:
- dr Maciej Zathey – dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego,
- Krzysztof Smolnicki – przedstawiciel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego,
- Tomasz Kiliński – burmistrz Nowej Rudy,
- Uczniowie i nauczyciele lokalnego liceum ogólnokształcącego.
Wkrótce instalacja pojawi się również w Żmigrodzie, aby pokazać jakim powietrzem oddychają jego mieszkańcy.
Mobilne Płuca przypominają mieszkańcom Nowej Rudy, a także całego województwa dolnośląskiego o obowiązkach wynikających z uchwał antysmogowych oraz zwiększają ich wiedzę na temat wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie.