13 września 2024 r. w siedzibie Instytutu Rozwoju Terytorialnego we Wrocławiu odbyła się wizyta przedstawicieli Departamentu Planowania Przestrzennego dla Berlina i Brandenburgii. To wyjątkowe spotkanie miało na celu wzmocnienie współpracy transgranicznej i wymianę doświadczeń w zakresie rozwoju przestrzennego między Dolnym Śląskiem, a obszarami Berlina i Brandenburgii.
Mieliśmy okazję gościć:
- Dr. Jürgena Neumüllera – Szefa Wydziału Europejskiego Rozwoju Przestrzennego we Wspólnym Departamencie Planowania Przestrzennego dla Berlina i Brandenburgii, specjalistę w zakresie planowania przestrzennego i współpracy międzynarodowej,
- Dr. Achima Prosseka – odpowiedzialnego za projekt MECOG, który skupia się na współpracy i koordynacji działań w obszarze metropolitalnym Berlina i Brandenburgii,
- Iwonę Pasiekę-Göpfert – ekspertkę ds. współpracy polsko-niemieckiej, która posiada bogate doświadczenie w projektach transgranicznych.
W trakcie spotkania omówiono wiele kluczowych zagadnień, w tym:
- bieżącą wymianę informacji na temat realizowanych projektów w obu regionach,
- koordynację efektów prac we wspólnych projektach transgranicznych,
- możliwości dalszej integracji działań w zakresie planowania przestrzennego, ze szczególnym naciskiem na zrównoważony rozwój.
Wizyta obejmowała również spotkanie w Urzędzie Miasta Wrocław, gdzie gości przywitał Łukasz Madeksza – Zastępca Dyrektora Departamentu Strategii i Zrównoważonego Rozwoju oraz członek Komitetu Zarządzającego Sieci METREX, który aktywnie działa na rzecz rozwoju współpracy w ramach europejskich obszarów metropolitalnych.
Przedstawiciel UM Wrocławia opowiedział gościom oraz przedstawicielom IRT o roli i zaangażowaniu władz miasta w sieciach obszarów metropolitalnych i regionów miejskich w Europie, a następnie omówiono:
- kooperacje i konkurencje miast w polsko-niemieckim obszarze powiązań,
- nakreślono wspólne wyzwania, przed jakimi stoją miasta i regiony w zakresie zrównoważonego rozwoju i adaptacji do zmian klimatycznych, oraz przeanalizowano możliwości intensyfikacji współpracy między miastami a regionami.
Całe spotkanie zakończyło się konkluzją o potrzebie pogłębiania relacji międzyregionalnych.
Takie wydarzenia są doskonałą okazją do budowania mostów międzykulturowych, zacieśniania więzi między regionami oraz tworzenia synergii, które przyczyniają się do realizacji ambitnych celów w obszarze planowania przestrzennego, rozwoju miast oraz współpracy transgranicznej.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za owocne rozmowy oraz wymianę cennych doświadczeń! Z niecierpliwością czekamy na kolejne inicjatywy, które przyczynią się do dalszego wzmacniania więzi i wspólnego rozwoju.
#współpraca #rozwójmiast #planowanieprzestrzenne #transgraniczneprojekty #DolnyŚląsk #IRT #zrównoważonyrozwój #urbanistyka