W dniu 02.06.2016 r. w Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli, odbyła się III edycja Konferencji pn. „Informacja Przestrzenna nowym Impulsem dla rozwoju lokalnego”, zorganizowana przez Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego – Ewę Mańkowską oraz Geodetę Województwa Dolnośląskiego Roberta Pajkerta.
Celem konferencji było pokazanie dobrych praktyk w zarządzaniu przestrzenią z wykorzystaniem systemów informacji przestrzennej.
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, środowisk naukowych i firm zajmujących się technologią GIS. Instytut Rozwoju Terytorialnego reprezentowany był przez Małgorzatę Mongiałło.
Pierwsza część poświęcona była tematyce bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego na szczeblu wojewódzkim. Sposób działania Systemu Ostrzegania, Alarmowania i Informowania Województwa Dolnośląskiego zaprezentował Bogdan Romanowski z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego – Dolnośląski Urząd Wojewódzki. System ten korzysta z centralnych rejestrów państwowych takich jak: BDDT, Ortofotomapy, mapy zagrożenia powodziowego. Składają się na niego dwa portale: portal operacyjny zarządzania kryzysowego – z dedykowanym dostępem dla służb oraz dolnośląski portal informacyjny przeznaczony do informowania ludności Dolnego Śląska o aktualnym stanie bezpieczeństwa.
Kolejnym poruszonym tematem było zastosowanie GIS w działaniach Inspekcji Weterynaryjnej. Grzegorz Wall z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii poinformował uczestników konferencji, że za pomocą narzędzi GIS możemy na mapie wskazać obszar zapowietrzony o promieniu 3 km i zagrożony o promieniu 10 km chorobą zakaźną zwierząt.
Stanisław Włodarczyk z Urzędu Miasta Szklarska Poręba na przykładzie Szklarskiej Poręby zaprezentował platformę zarządzania kryzysowego, która służy do planowania działań związanych z bezpieczeństwem w gminie. Zaprezentował moduły platformy m.in. moduł chemiczny (CHEM) służący do zobrazowania na mapie stref zagrożonych w razie zdarzeń kryzysowych związanych z uwolnieniem środków toksycznych (TSP), moduł szpitalny (SZP) służący do wyszukiwania wolnych łóżek w bazie danych szpitali itp.
W temacie dotyczącym monitorowania zagrożeń związanych z bezpieczeństwem głos zabrała Olga Prasolik ze Straży Miejskiej m. st. Warszawy. Zaprezentowała Zintegrowany System Zarządzania i Koordynowania, na który składa się: system PLI-CBD (weryfikacja zdarzenia) oraz SMS Interwencyjny straży miejskiej 723 986 112.
W trakcie spotkania uczestnikom przybliżono zastosowanie GIS w poszukiwaniach osób zaginionych przez Grupę Podhalańską GOPR. System ten pomocny jest przy wyborze taktyki poszukiwawczej m.in. pozwala ratownikom wykonać analizy terenu jak i zachowań ludzi zaginionych na podstawie profilu psychologicznego poszukiwanego.
Anna Pierzchała, Esri Polska omówiła wykorzystanie systemów GIS w zabezpieczaniu imprez masowych na przykładzie Przystanku Woodstock. Przygotowano siedem map tematycznych oraz mapy szczegółowe przedstawiające teren festiwalu. Dla służb ratunkowych wykonano także mapy, które korzystały zarówno z elektronicznych aplikacji jak i map papierowych.
Trzecią cześć rozpoczęła Paulina Dmoch, Wydział Geodezji i Kartografii UMWD. Zaprezentowała moduły mapowe z Geoportalu Dolnego Śląska (więcej informacji pod adresem: www.geoportal.dolnyslask.pl) oraz innych regionalnych systemów informacji przestrzennej tj.: Geoportal Mazowsze, Opolskie, Śląskie. Wspomniała również o nowościach Geoportalu Dolnego Śląska – mapy topograficzne 1955-2013, czy też moduł 3D. Poinformowała o jego rozbudowie w zakresie modułu dotyczącego bezpieczeństwa (jednostki straży pożarnej, czy też straż graniczna – placówki).
W trakcie spotkania, uczestnikom przybliżona została również Dolnośląska Sieć Szerokopasmowa (DSS), wybudowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i przekazana w 28.08.2015 w zarządzanie Operatorowi Dolnośląskiej Sieci Szerokopasmowej, firmie Fondlar Sp. z o.o., która pełną gotowość usługową osiągnęła w dniu 29.02.2016.
Anna Witkowska opowiedziała o możliwościach wykorzystania środków unijnych w perspektywie finansowej RPO 2014-2020 na realizację projektów w zakresie informacji przestrzennej i bezpieczeństwa z e-usługi publiczne.
Na zakończenie konferencji paneliści Tomasz Brzeziński i Anna Pierzchała podkreśli istotną rolę narzędzi GIS do monitorowania zdarzeń w czasie rzeczywistym należą do nich m.in.: Collector for ArcGIS (aplikacja na urządzenia mobilne), służącą do zbierania i aktualizacji danych w terenie przez służby, Geoformularz, służący do zbierania i aktualizacji danych w terenie przez społeczeństwo. Nowym narzędziem do zbierania danych jest Survey 123, natomiast do monitorowania zdarzeń w czasie rzeczywistym służy aplikacja Operation Dashboard.