W dniach 12-13.05.2016 r. we wrocławskim hotelu Orbita, odbyła się XXVII Międzynarodowa Konferencja Naukowa pn. „Zadania jednostek administracyjnych samorządu terytorialnego z wykorzystaniem potencjału grup dyspozycyjnych w przezwyciężaniu zagrożeń bezpieczeństwa publicznego”, zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Uniwersytet Wrocławski.
Celem konferencji było określenie złożonych zadań w zakresie zapewniania bezpieczeństwa państwa na szczeblu jednostek administracyjnych samorządu terytorialnego z wykorzystaniem potencjału grup dyspozycyjnych w stanowieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego. Konferencję otworzyli: Ewa Mańkowska – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, Agnieszka Sokołowska – Dyrektor Wydziału Obronności i Bezpieczeństwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz prof. dr hab. Jan Maciejewski – Kierownik Zakładu Socjologii Grup Dyspozycyjnych IS UWr.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele polskich i zagranicznych środowisk naukowych, jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych. Instytut Rozwoju Terytorialnego reprezentowany był przez Małgorzatę Mongiałło.
W pierwszym dniu tematem wiodącym był potencjał grup dyspozycyjnych oraz ich współpraca z samorządem terytorialnym. Uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać wypowiedzi przedstawiciela GOPR-u, Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej, który przypomniał uczestnikom, że GOPR działa na podstawie ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie górskim i na zorganizowanych terenach narciarskich z dnia 18 sierpnia 2011 r. oraz współpracuje z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej, Strażą Graniczną i Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Wspomniał także, że na wniosek samorządów, GOPR wydaje opinię w zakresie bezpieczeństwa oraz w wypadku stwierdzenia zagrożeń nadzwyczajnych może wydawać zalecenia.
W temacie dotyczącym potencjału dolnośląskiego WOPR-u, działającego na podstawie ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 roku o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, poinformowano zgromadzonych o zakupionym ze środków samorządu województwa dolnośląskiego i uruchomionym w kwietniu 2016 r. nowym numerze alarmowym 984. Numer ten zapewnienia bezpieczeństwo nad wodą na terenie całego województwa dolnośląskiego. Następnie głos zabrała Fundacja Ludzie Jesieni, która zaprezentowała swój autorski system Wspomaganie Ratunkowe Pacjentów (WRP). WRP jest informacją o stanie zdrowia i danych osobowych człowieka, ukrytą w urządzeniu noszonym na szyi lub na ręce, by odpowiednie służby miały do niej dostęp w razie konieczności (więcej informacji pod adresem: http://www.wrp.info.pl/).
Podczas konferencji podkreślono jak ważna jest współpraca służb ratowniczych z jednostkami samorządu terytorialnego. Szczególny nacisk powinno się położyć na zapewnienie systematycznych, cyklicznych szkoleń obronnych i ćwiczeń praktycznych różnych grup dyspozycyjnych. Niezwykle istotną kwestią jest zapewnienie obiektów do szkolenia w postaci infrastruktury kryzysowej oraz wsparcie samorządów terytorialnych w postaci wydania pozwolenia na przeprowadzenia szkoleń.
W trakcie spotkania przybliżony został również uczestnikom podział wartości moralnych ze względu na ich hierarchię. Wyróżnić możemy 5 typów: 1. Sakralne 2. Etyczne 3. Intelektualne i godnościowe 4. Zdrowie i życie 5. Materialne – przyjemnościowe.
Wśród poruszanych tematów znalazł się także projekt pn. „Kooperacja i wrażliwość obywatelska jako czynniki wzmacniające bezpieczeństwo narodowe”.