W sobotę 25 października b.r. w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej odbyły się obrady
IX edycji Kongresu Obywatelskiego, wielkiej debaty organizowanej przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową we współpracy z partnerami instytucjonalnymi i indywidualnymi ze sfery gospodarki, nauki i sektora pozarządowego. Motywem przewodnim Kongresu był „Narodowy Coaching”, czyli wzajemne uczenie się oraz zachęcanie się do refleksji i działania na rzecz dobra wspólnego. Termin ten dotyczy przemian postaw, sposobów myślenia i wzorców działania Polaków. Zmiany te są niezbędne, by Polacy potrafili wspólnie działać i razem rozwijać skrzydła.
Po obradach plenarnych w Auli Politechniki Warszawskiej, rozpoczęto spotkania i dyskusje w siedmiu sesjach, które odbywały sie równolegle:
1. Narodowy Coaching w edukacji, kulturze i biznesie – jak rozwinąć nasze skrzydła?
2. Jak budować pomosty pomiędzy Polakami?
3. Rola polskich czempionów w pobudzaniu innowacyjności i ekspansji zagranicznej małych i średnich przedsiębiorstw
4. Umiędzynarodowienie uczelni – jak to zrobić dobrze?
5. Jaki rozwój polskich miast – czas na nową doktrynę?
6. System sprawiedliwości dla obywateli – jak to zrobić?
7. Jak włączyć emigrację do rozwoju Polski?
Przedstawicielka IRT wzięła udział w piątej sesji – "Jaki rozwój polskich miast – czas na nową doktrynę? ". Organizatorzy zadali uczestnikom sesji następujące pytania: Co zdecyduje o wysokiej jakości życia w miastach? Kiedy miasto sprzyja relacjom międzyludzkim, a kiedy je utrudnia, a nawet uniemożliwia? Jak wprowadzić w życie nową doktrynę rozwoju polskich miast?
Dyskusję moderował p. Marcin Nowicki – Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, a w panelu dyskusyjnym udział wzięli: prof. Maria Lewicka – Uniwersytet Warszawski, Artur Celiński – Zastępca redaktora naczelnego „Res Publiki Nowej”, p. Magdalena Sekuła – Prezes Spółki Hala Gdańsk-Sopot Sp. z o.o. (Ergo Arena). Do wypowiedzi w panelu odniósł się p. Paweł Orłowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.
Miasto powinno być tworzone na skalę człowieka – apelowała do zebranych prof. Maria Lewicka – kierownik Katedry Psychologii Społecznej zajmująca się racjonalnością myślenia i działania, procesami wartościowania i psychologią środowiskową. Człowiek ma ciało, swoje wymiary, zmysły, możliwości i ograniczenia. Poznanie otoczenia odbywa sie przez ciało człowieka. Obecne miasta (domy) projektowane są przez zawodowych architektów jako dzieła sztuki (im wyżej i bardziej nietypowo – tym lepiej), osiedla budowane są wyłącznie z intencją zysku, nie uwzględniają miary człowieka, sprowadzają budynki wyłącznie do ich funkcji utylitarnej – tak brzmi diagnoza prof. Marii Lewickiej. Receptą wg pani profesor jest nowe podejście do projektowania osiedli mieszkaniowych i przestrzeni publicznych – na miarę człowieka, niższe budynki, preferowanie ruchu pieszego, przestrzenie dające kontakt z ludźmi, otwarcie osiedli i zapewnienie bezpieczeństwa w inny sposób niż grodzenie, budowa infrastruktury społecznej i mieszkań socjalnych razem z innymi mieszkaniami, budowa mieszka dla osób starszych...
... skąd my to znamy ? Czy trzeba było zatoczyć koło w podejściu do budowy miast?
Więcej informacji na stronach: http://obywatelski.natemat.pl, http://www.kongresobywatelski.pl