MOJA POLIS - Polska pod lupą
O mojapolis.pl, czyli po co i dla kogo?
Celem serwisu internetowego mojapolis.pl jest ułatwienie dostępu do danych o społeczno-ekonomicznej kondycji gmin, powiatów i województw, które są gromadzone, opisywane i prezentowane w atrakcyjnej dla użytkowników formie: na mapach, wykresach, w tabelach i rankingach. Moja Polis adresowana jest do różnych środowisk: samorządowców, działaczy organizacji pozarządowych, aktywnych obywateli, badaczy, akademików, studentów i mediów. Dane zgromadzone w serwisie mogą służyć do celów zawodowych, ale także czysto poznawczych - znalezienia odpowiedzi na pytania: 'jak jest w mojej gminie?', 'jak moja gmina przedstawia się na tle innych?'.
Podstawowe funkcje serwisu, czyli jak to działa?
Portal mojapolis.pl tworzy repozytorium danych i podlega ciągłemu rozwojowi - na bieżąco wzbogacany jest o nowe źródła danych. Obecnie w serwisie jest ponad 800 wskaźników, a dane prezentowane są na różnych poziomach agregacji: województw, podregionów, powiatów i gmin. Możliwe są porównania między dowolnie wybranymi terytoriami oraz śledzenie zmian wskaźników w czasie. W serwisie publikowane są również profile-wizytówki wszystkich 2 479 gmin, 379 powiatów i 16 województw, w których znaleźć można podstawowe fakty o danym miejscu i ciekawostki z nim związane. Źródłem informacji są m.in.: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Zdrowia, Państwowa Komisja Wyborcza, BDL GUS, System Informacji Oświatowej, Okręgowe Komisje Egzaminacyjne, Komenda Główna Policji etc.
Administratorem serwisu jest Stowarzyszenie Klon/Jawor. Strategicznym partnerem serwisu jest Fundacja Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”. Wskaźniki dotyczące szeroko rozumianej kultury współtworze są z zespołem Obserwatorium Żywej Kultury (tworzonego przez zespół Uniwersytetu Warszawskiego i Narodowego Centrum Kultury).
więcej na www.mojapolis.pl
Obecnie serwis prowadzony jest w ramach projektów:
"Prowadzenie i rozbudowa portalu mojapolis.pl, gromadzącego dane na temat działań administracji i samorządu lokalnego, oraz opracowanie diagnozy i rekomendacji dotyczących otwartości instytucji publicznych pod względem dostępu do danych”. Celem projektu jest poprawa dostępu do danych publicznych opisujących efekty działań administracji publicznej szczebla rządowego i samorządowego i diagnoza barier dostępu do danych publicznych. Przedsięwzięcie realizowane jest od czerwca 2011 do końca 2012 r., w ramach Programu Fundacji Batorego „Demokracja w działaniu”.
„Dane, debata, demokracja (3D)”, którego celem jest zwiększenie dostępu do danych publicznych oraz zwiększenie poziomu partycypacji społecznej poprzez wzmocnienie kompetencji samorządów i organizacji pozarządowych w korzystaniu i interpretowaniu danych, a także w partycypacyjnym tworzeniu polityk publicznych. Jednym z działań projektowych jest zasialnie mojej polis nowymi danymi oraz wzbogacanie jej o nowe funkcje ułatwiające i uatrakcyjniające korzystanie z danych. Projekt realizowany jest od października 2011 do września 2013 r. i współfinansowany przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Serwis powstawał w ramach projektów:
- Moja Polis - interaktywny system monitoringu partnerstwa lokalnego i rozwoju aktywnych społeczności lokalnych – realizowany w latach 2008 - 2011 dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
- Od Informacji do partycypacji - realizowany w latach 2009 - 2011 w ramach Priorytetu V Dobre rządzenie Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Notatkę sporządziła: Karolina Drewnicka