Identyfikacja i waloryzacja krajobrazów
W dniach 25-26 września 2013 r. odbyła się w Czosnowie k/Warszawy konferencja„Identyfikacja i waloryzacja krajobrazów – wdrażanie Europejskiej Konwencji Krajobrazowej”. Jej organizatorem była Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, która odpowiada w Polsce za realizację Konwencji, przyjętej w 2000 roku a w 2004 r. ratyfikowanej przez Polskę.
Pomimo wysokiej rangi dokument ten w praktyce przez lata pozostawał martwy. Od kilku lat został uwzględniony w działaniach Ministerstwa Środowiska i powoli zaczyna ożywać, niestety w zbyt wąskim merytorycznie wymiarze. Może się wydawać, że Konwencja jest kolejnym wcieleniem zadań ochrony przyrody, oderwanych od szerszej problematyki rozwojowej, mimo, że twórcy Konwencji (Rada Europy) widzieli w niej także instrument polityki przestrzennej. Tej roli poświęcone było m.in. ubiegłoroczne seminarium wdrożeniowe Konwencji w Salonikach. W Polsce wdrażanie Konwencji staje się na razie głównie tematem debaty naukowej i właśnie metodologicznym niuansom delimitacji i waloryzacji krajobrazów poświęcona była przede wszystkim konferencja w Czosnowie.
Na konferencji zaprezentowano też „projekt prezydencki” ustawy wprowadzającej zagadnienia ochrony krajobrazu do szeregu ustaw związanych z gospodarką przestrzenną. Jednak rozdźwięk pomiędzy akademickim podejściem środowisk naukowych a pragmatyzmem projektu prezydenckiego ukazuje, ze na praktyczne działania wdrożeniowe konwencji przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Choć być nie tak długo, bowiem część środowisk naukowych i zawodowych, przy wsparciu GDOŚ zamierza podjąć działania nad metodologią wyznaczania obszarów szczególnie cennych krajobrazowo („audyt krajobrazowy”). Przedstawiciel IRT zadeklarował, że chętnie podejmie się pilotażowego wdrożenia tych rozwiązań w województwie dolnośląskim.
Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie: http://ochronaprzyrody.gdos.gov.pl/Articles/view/1484/