W jakim kierunku zmierza planowanie przestrzenne? Jakie zmiany należy wprowadzić, aby lepiej planować nasze miasta i regiony? Na takie pytania szukano odpowiedzi na corocznym kongresie Association of European Schools of Planning, który odbył się 9-12 lipca 2014 w Utrechcie w Holandii. Organizatorem były dwa największe holenderskie uniwersytety – Utrecht University oraz Delft University of Technology. Głównym celem kongresu było skonfrontowanie podejścia technokratycznego w planowaniu przestrzennym, które bazuje na opinii i pracy specjalistów, ze złożonym systemem społeczno-przestrzennym. Zaproponowano przejście od „kontroli”, sprawowanej wyłącznie przez władze i specjalistów, do „ko-ewolucji”, która zakłada również udział społeczeństwa w procesie planowania przestrzennego. Podczas licznych debat dyskutowano o metodach „ko-ewolucji”, czyli jak lepiej uwzględniać opinie różnych środowisk i potrzeby wszystkich użytkowników.
W ciągu czterech dni kongresu odbyło się szereg wykładów i prezentacji poruszających problematykę teorii i praktyki planowania przestrzennego. Jedno z głównych wystąpień zaprezentował Daniel Archibugi z Italian National Research Council we Włoszech oraz University of London w Wielkiej Brytanii. Opowiadał o wpływie nowych technologii na gospodarkę oraz planowanie przestrzenne. Natomiast John Urry z Lancaster University w Wielkiej Brytanii przedstawił, jak kryzys energetyczny oddziałuje na funkcjonowanie współczesnych miast. Pozostałe wystąpienia naukowców i praktyków z różnych krajów były podzielone na 17 tematycznych sekcji. Szczegółowo zostały poruszone różne aspekty planowania i zagospodarowania przestrzeni. Abstrakty oraz artykuły są dostępne na stronie internetowej kongresu: www.aesop2014.eu.
Podczas kongresu została zaprezentowana nowa darmowa platforma wymiany wiedzy InPlanning. Artykuły i książki z zakresu planowania przestrzennego będą wkrótce dostępne na stronie internetowej: www.inplanning.eu.
Kongresowi towarzyszyły między innymi jednodniowe wycieczki studyjne oraz pokazy filmów dokumentalnych o tematyce związanej z urbanistyką i planowaniem przestrzennym. Jeden z wyjazdów studyjnych odbył się do Einhoven i Helmond, miast położonych w południowej Holandii. W regionie realizowany jest projekt the Brainport Eindhoven Region. Władze mają ambicje, aby ich region znalazł się w czołówce światowej pod względem rozwoju nowych technologii do 2020 roku. Ze szczegółami projektu można zapoznać się na stronie internetowej: www.brainport.nl.