W dniach 20-21 listopada 2013 roku w Szczecinie odbyła się kolejna, piąta międzynarodowa konferencja z cyklu „Transgraniczne Planowanie Przestrzenne”, zorganizowana przez Regionalne Biuro Planowania Przestrzennego w Szczecinie.
Konferencję objęli patronatem: Minister Gospodarki, Minister Rozwoju Regionalnego, Senat Berlina, Minister ds. Rozwoju Energii, Infrastruktury i Rozwoju Kraju Związkowego Meklemburgia - Pomorze Przednie, Minister Infrastruktury i Rolnictwa Brandenburgii, Premier Kraju Związkowego Meklemburgia – Pomorze Przednie, Premier Kraju Związkowego Saksonia, Prezydent Miasta Szczecin, Marszałek Województwa Lubuskiego, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego i Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.
W konferencji udział wzięli eksperci z Polski i krajów europejskich oraz przedstawiciele władz regionalnych i krajowych z Polski i Niemiec. Gościem honorowym konferencji był pan Olgierd Dziekoński - Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
Tematem wiodącym obrad specjalistów z zakresu planowania i gospodarki przestrzennej była „Gospodarka na pograniczu”. Zagadnienia zostały zaprezentowane w czterech blokach tematycznych obejmujących procesy gospodarcze, wybrane problemy społeczno-gospodarcze, kierunki integracji przestrzennej pogranicza Polski i Niemiec oraz kształtowanie struktur przestrzennych na tym obszarze w aspekcie procesów gospodarczych.
Olgierd Dziekoński - Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, uczestniczący w sesjach plenarnych konferencji zwrócił uwagę na to, że niezwykle istotnym elementem współpracy transgranicznej jest wspólne rozwiązywanie problemów planistycznych pogranicza oraz koordynacja procesów społeczno-gospodarczych. Strategie innowacyjności oraz inteligentne specjalizacje będą wyznaczały kierunki rozwoju współpracy z małymi przedsiębiorstwami oraz podmiotami gospodarczymi reprezentującymi grupy dużych przedsiębiorców. Wzmacnianie kreatywności społeczeństw zamieszkujących obszar pogranicza oraz zacieśnianie współpracy środowisk naukowo-badawczych z sąsiednimi regionami Niemiec oraz krajami nadbałtyckimi to kolejne bardzo ważne elementy wpływające na dynamikę transgranicznych procesów inwestycyjnych.
W sesji poświęconej procesom integracji przestrzennej zostały zaprezentowane cele i kierunki rozwoju przestrzennego polskiej części pogranicza Polski i Niemiec sformułowane w projekcie IPPON. Zgodnie z założeniami projektu proces integracji polskiej części pogranicza powinien odbywać się w oparciu o najważniejsze elementy przestrzeni, takie jak oś rzeki Odry, metropolie - Wrocław i Szczecin, pozostałe miasta położone na obszarze pogranicza oraz zespół portów ujścia Odry. Natomiast wskazanie priorytetów i szczegółowych działań w odniesieniu do wyznaczonych w projekcie obszarów, umożliwi podejmowanie decyzji w sprawie kształtowania spójnej polityki przestrzennej dla polskiej części pogranicza Polski i Niemiec. Wzajemna współpraca powinna odbywać się w oparciu o wspólne dla całego pogranicza zasady, sieci oraz systemy informatyczne. Szczegółowe informacje na temat projektu dostępne są na stronie: www.e-ippon.net
Ostatni blok tematyczny konferencji poświęcony był problematyce związanej z tworzeniem i kształtowaniem metropolii i obszarów funkcjonalnych jako głównych motorów wzrostu i konkurencyjności gospodarki oraz cywilizacyjnego awansu społecznego. Prezentacja interesujących doświadczeń metropolitalnych Schwerina, Kopenhagi, Amsterdamu oraz pogranicza włosko-słoweńskiego - pomimo oczywistych różnic - wskazała na wspólne dążenia do zacieśniania powiązań funkcjonalnych z otaczającymi obszarami oraz rozwoju współpracy w ramach europejskiej sieci metropolii.
Podczas konferencji został podpisany wspólny komunikat o stanie prac nad „Koncepcją rozwoju Transgranicznego Regionu Metropolitalnego Szczecina” przez przedstawicieli Województwa Zachodniopomorskiego oraz Meklemburgii-Pomorza Przedniego i Brandenburgii. Przedłożenie wypracowanej Koncepcji przewidywane jest na koniec 2014 roku. Przystąpienie strony niemieckiej do prac przy tworzeniu koncepcji rozwoju Transgranicznego Regionu Metropolitalnego Szczecina przyczyni się niewątpliwie do lepszego rozwiązywania wspólnych problemów społecznych, demograficznych oraz infrastrukturalnych.
Aktywna współpraca transgraniczna oraz zainicjowanie pierwszego etapu prac nad tym ważnym dla pogranicza dokumentem, to nie budzące wątpliwości sukcesy Stanisława Dendewicza - dyrektora Regionalnego Biura Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego. Warto dodać, że V Konferencja łączy się z jubileuszem 40-lecia Regionalnego Biura Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego.
Więcej informacji na stronie http://wzp.pl/umwzp/biuro_prasowe/p-r-m-a-21144/artykuly.htm