Projekt Planu rozwoju infrastruktury transportowej w województwie dolnośląskim z perspektywą do 2030 wraz z Prognozą oddziaływania na środowisko został przyjęty przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego Uchwałą nr 6559/VI/23 z dnia 23 lutego 2023 r. do dalszego procedowania w ramach strategicznej oceny oddziaływania na środowisko (SOOŚ).
Na podstawie zgłoszonych potrzeb transportowych określono cele szczegółowe, które – zgodnie z metodyką Jaspers – skupiają się na realizacji potrzeb ludności, a nie na bezpośrednim prowadzeniu inwestycji w poszczególnych sieciach transportowych. Wskazane w dokumencie cele szczegółowe koncentrują się na poprawie wewnętrznej dostępności regionu i walki z wykluczeniem transportowym na poziomie międzypowiatowym, powiązań transgranicznych i międzyregionalnych, obsługi transportowej miejskich obszarów funkcjonalnych, obsługi celów turystycznych o randze regionalnej oraz rozwoju mobilności pieszej i rowerowej.
Plan rozwoju infrastruktury transportowej w województwie dolnośląskim z perspektywą do 2030 stanowi spełnienie warunku podstawowego na poziomie regionalnym zgodnie z wytycznymi Parlamentu Europejskiego i Rady zawartymi w Rozporządzeniu ogólnym, wypełnienie obowiązku ustawowego nałożonego na Zarząd Województwa Dolnośląskiego wynikający z art. 20 pkt 1 Ustawy o drogach publicznych oraz stanowi dokument wykonawczy do Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego 2030 w zakresie rozwoju transportu.
Przygotowanie dokumentu poprzedzone było przygotowaniem 3 analiz w zakresie:
- uwarunkowań zewnętrznych, które stanowiły tło i podstawę dla prac związanych z planowaniem rozwoju infrastruktury transportowej województwa w kolejnych latach;
- uwarunkowań społecznych, które stanowią źródło potrzeb transportowych, a zatem muszą być brane jako podstawa do analiz związanych z planowaniem zmian infrastruktury;
- stanu infrastruktury transportowej - analiza odnosząca się do potrzeb transportowych wskazywanych w dokumentach krajowych i regionalnych, a także do założeń transportu ładunków, zawartych w opracowaniach regionalnych dotyczących przewozów towarowych.
Zapraszamy do zapoznania z projektem dokumentu wraz z prognozą oddziaływania na środowisko i zachęcamy do przesyłania uwag, które można nadsyłać z wykorzystaniem załączonego formularza, pod adresem pit@irt.wroc.pl , w terminie do 12 kwietnia 2023 r.
Informacje dostępne są również na stronach: BIP IRT oraz BIP UMWD.