Współcześnie wiele miast dotyka proces depopulacji związanej z ujemnymi trendami demograficznymi, drenażem kapitału ludzkiego i utratą funkcji gospodarczych. Inna część miast podlega zaś procesom transformacji przestrzennej związanej z procesami urbanizacji, zasysa potencjał gospodarczy z regionu potęgując polaryzację przestrzeni oraz niekorzystne procesy rozwoju społeczno-gospodarczego, co może stanowić zagrożenie spójności terytorialnej.
W 2017 roku w Instytucie Rozwoju Terytorialnego (Instytut) na potrzeby prac towarzyszących sporządzaniu planu zagospodarowania przestrzennego województwa dolnośląskiego, przeprowadzono badanie dotyczące oceny potencjału miast powiatowych. Wykonano je w oparciu o liczbę ludności miast, liczbę pracujących oraz wyposażenie w wybrane usługi publiczne.
Celem niniejszego opracowania jest ocena aktualnej pozycji miast powiatowych oraz analiza zmian, które zaszły w odniesieniu do badania przeprowadzonego w 2017 roku. Zastosowanie uprzednio opracowanej metodyki pozwoliło uzyskać obraz zmian zachodzących w klasyfikacji ośrodków miejskich w województwie. Jedną z przesłanek do aktualizacji ww. opracowania były podejmowane przez Instytut działania badawcze i diagnostyczne, prowadzone przy okazji opracowania projektu Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego 2030+.
Z opracowaniem można zapoznać się w Bibliotece opracowań.