Zakończyliśmy cykl warsztatów w ramach prac nad rekomendacjami dla Górskiego Obszaru Funkcjonalnego. Podczas spotkań w Jeleniej Górze, Wałbrzychu i Kłodzku gościliśmy łącznie 84 uczestników reprezentujących:
- gminy, powiaty i województwo,
- Karkonoski Park Narodowy, Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych,
- PTTK, lokalne fundacje, organizacje turystyczne, towarzystwa krajobrazowe i turystyczno – krajobrazowe,
- Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych oraz Nadleśnictwa,
- uzdrowiska i organizacje uzdrowiskowe,
- agencje rozwoju regionalnego oraz klubu biznesu,
- gminne, miejskie ośrodki kultury i sportu oraz instytucje kultury,
- redakcję czasopisma „Karkonosze”,
- Euroregion NYSA i Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Glacensis,
- Politechnikę Wrocławską.
Wszyscy przybyli okazali się, przede wszystkim, aktywnymi uczestnikami życia lokalnego oraz doskonałymi znawcami górskiego obszaru, działającymi na swoim terenie nie tylko służbowo, ale również z pasji. Spotkania okazały się źródłem cennej wiedzy, która często umyka oficjalnym statystykom.
Nad przebiegiem warsztatów czuwali eksperci z Instytutu Rozwoju Terytorialnego w dziedzinach: transportu, infrastruktury technicznej, środowiska przyrodniczego i kulturowego, turystyki, osadnictwa oraz problematyki społeczno – gospodarczej.
Wysłuchaliśmy o potrzebach i problemach jakie występują na tym szczególnym obszarze oraz zlokalizowaliśmy je w przestrzeni. Z radością zanotowaliśmy ogrom potencjałów jaki widzą Państwo w swoich gminach. Wszystkie te zagadnienia będą stanowiły materiał do prac i analiz, których wynikami podzielimy się już niedługo.
Część warsztatową każdego ze spotkań poprzedzała, krótka prezentacja uwarunkowań, przygotowana przez projektantów IRT. Zachęcamy do ponownego zapoznania się z nią w celu przypomnienia lub zaznajomienia się z zagadnieniami poruszanymi na warsztatach.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za aktywny udział!