GOF musi zmierzyć się z wyzwaniami, jakie niesie ze sobą ubytek ludności, starzejące się społeczeństwo, presja inwestycyjna, niewydolność systemu wodno-ściekowego, brak funkcjonalnego systemu transportu zbiorowego i masowa turystyka.
Równie ważne w przypadku GOF-u, są wyzwania globalne, do których należą m.in.: mitygacja i adaptacja do zmian klimatu oraz transformacja energetyczna. GOF zajmuje szczególne miejsce na mapie województwa dolnośląskiego, przede wszystkim ze względu na Sudety, gęstą sieć osadniczą z dwoma ośrodkami regionalnymi: Jelenią Górą i Wałbrzychem, przygraniczne położenie oraz bogactwo przyrodnicze i kulturowe. Jednocześnie jest to obszar bardzo zróżnicowany wewnętrznie, zarówno w zakresie środowiska przyrodniczego i walorów kulturowych, osadnictwa, turystyki, sytuacji społeczno-gospodarczej jak i transportu. Posiada wiele potencjałów i boryka się z wieloma problemami, które zostały zidentyfikowane w Uwarunkowaniach. Ilustracją Uwarunkowań są mapy stanowiące załączniki od 3 do 6.
Celem opracowania było rozpoznanie uwarunkowań rozwoju GOF-u, stanowiących podstawę określenia rekomendacji i wytycznych kształtowania zrównoważonego rozwoju tego obszaru, przede wszystkim w zakresie polityki przestrzennej. Kluczową częścią uwarunkowań są problemy i potencjały, które zostały zidentyfikowane na podstawie analiz oraz konsultacji społecznych, przeprowadzonych w formie ankiet oraz warsztatów. Wyniki ankiet oraz warsztatów zostały uwzględnione w tekście uwarunkowań a szczegółowy wykaz zgłoszonych problemów, potencjałów i potrzeb zawarty został w załączniku 1 i 2.
Uwarunkowania zostały sporządzone w okresie czerwiec 2022 r. – kwiecień 2023 r., w Instytucie Rozwoju Terytorialnego, przy współpracy z samorządami gminnymi, organizacjami pozarządowymi, instytucjami i osobami prywatnymi. Każdy miał możliwość włączenia się w prace poprzez udział w ankietach przeprowadzonych na przełomie listopada i grudnia 2022 r. oraz warsztatach, które odbyły się w styczniu i lutym 2023 roku.