Miło nam poinformować, że dokument: Uwarunkowania i wytyczne kierunkowe dla kształtowania transportu zeroemisyjnego w województwie dolnośląskim - mobilność rowerowa w codziennych dojazdach zyskał akceptację Zarządu Województwa Dolnośląskiego, który przyjął go Uchwałą nr 5437/VI/22 w dniu 1 czerwca 2022 r.
Odpowiedzią na dominację indywidualnego transportu zmotoryzowanego w planowaniu komunikacyjnym, urbanistycznym i przestrzennym, generującego wiele wyzwań cywilizacyjnych, jest stworzenie warunków dających realną przewagę zeroemisyjnym środkom transportu, a także wykorzystanie synergii płynącej z ich sprzężenia z komunikacją zbiorową.
Wychodząc naprzeciw tym zagadnieniom Instytut Rozwoju Terytorialnego opracował w imieniu Zarząd Województwa Dolnośląskiego Uwarunkowania i wytyczne kierunkowe dla kształtowania transportu zeroemisyjnego w województwie dolnośląskim - mobilność rowerowa w codziennych dojazdach (akronim: Mobilność 0-e).
U podstaw opracowania leży potrzeba nakreślenia wymagań technicznych dla tras transportu zeroemisyjnego i ruchu pieszego oraz wskazania potencjałów i kierunków rozwoju mobilności zeroemisyjnej w codziennych podróżach na terenie Dolnego Śląska. Z uwagi na obszar zainteresowania, główny nacisk położony jest na jej integrację z efektywną komunikacją zbiorową.
Opracowanie stanowi część Dolnośląskiej Polityki Rowerowej, będącej jednym z dokumentów wykonawczych Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego 2030. Wraz z Koncepcją sieci głównych tras rowerowych województwa dolnośląskiego – Dolnośląską Cyklostradą oraz Standardami projektowymi i wykonawczymi dla infrastruktury rowerowej województwa dolnośląskiego opracowanie stanowi podstawę do rozwoju mobilności rowerowej w regionie.