Plan nieobowiązujący Plan zagospodarowania przestrzennego województwa dolnośląskiego był przyjęty uchwałą nr XLVIII/1622/14 Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z dnia 27 marca 2014 r. opublikowaną w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego z dnia 22 maja 2014 r. pod poz. 2448. Tym samym uchylony został Plan zagospodarowania przestrzennego województwa dolnośląskiego (2002). Uchylenie Planu nastąpiło uchwałą nr XIX/482/20 Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z dnia 16 czerwca 2020 r. opublikowaną w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego z dnia 30 czerwca 2020 r. pod poz. 4036. Obowiązujący stał się wówczas Plan zagospodarowania przestrzennego województwa dolnośląskiego (2020). Plan był dokumentem określającym politykę przestrzenną województwa dolnośląskiego w perspektywie 2020 roku. Był zgodny ze Strategią Rozwoju Województwa Dolnośląskiego 2020 i stanowił jej uzupełnienie pokazując wymiar przestrzenny polityki samorządu województwa. Poprzez wskazanie istniejących i planowanych elementów zagospodarowania o charakterze ponadlokalnym, plan ilustrował docelowy (w przyjętej perspektywie czasowej) sposób organizacji przestrzeni województwa. Szczególną treścią planu były ustalenia w zakresie rozmieszczenia inwestycji celu publicznego o znaczeniu ponadlokalnym, dla których ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przewidywała specjalną procedurę wprowadzania do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Ustalenia planu były obowiązujące dla gmin przy sporządzaniu studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Tekst planu składa się z trzech części o odmiennym charakterze:
Załącznikami graficznymi do tekstu planu jest 10 rysunków planu, opracowanych w podziale na poszczególne sfery polityki przestrzennej: przyrodniczo-kulturową, osadniczą i techniczną. Na dwóch osobnych rysunkach pokazane zostało rozmieszczenie ponadlokalnych inwestycji celu publicznego o znaczeniu krajowym i wojewódzkim. Opracowaniem towarzyszącym projektowi planu jest prognoza oddziaływania na środowisko. Opracowanie planu zostało poprzedzone Diagnozą stanu zagospodarowania przestrzennego województwa i uwarunkowań dla jego rozwoju sporządzoną w 2009 r., która posłużyła jako materiał wejściowy. W trakcie prac nad planem wzięte zostały pod uwagę również wyniki innych opracowań analitycznych i studialnych oraz raportów, m.in. Diagnozy stanu województwa z 2011 r. opracowanej na potrzeby aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego. W ramach prac nad planem przeprowadzona została procedura wynikająca z art. 41 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 647 z późn. zm.). Zgodnie z ustawą z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t. j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1235), przeprowadzona została również procedura strategicznej oceny oddziaływania na środowisko. Projekt planu był dwukrotnie poddawany opiniowaniu i uzgadnianiu, po raz drugi w 2013 roku. Wystąpienia o opinie i uzgodnienia skierowane zostały do właściwych organów i instytucji (361 krajowych, 18 czeskich i 10 niemieckich), w tym do:
Projekt planu wraz z prognozą oddziaływania na środowisko został również udostępniony do publicznego wglądu, przez co zapewniony został udział społeczeństwa w sporządzaniu dokumentu. W październiku 2013 roku Zarząd Województwa Dolnośląskiego rozpatrzył Uchwałą Nr 4864/IV/13 zgłoszone uwagi a następnie skierował projekt planu do uchwalenia. Pierwsze czytanie odbyło się na sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego w dniu 19 grudnia 2013 r. Drugie czytanie i zarazem uchwalenie planu nastąpiło 27 marca 2014 r. (Uchwała Nr XLVIII/1622/2014 Sejmiku Województwa Dolnośląskiego). Uchwalony Plan wraz z dokumentacją planistyczną został przekazany Wojewodzie Dolnośląskiemu w celu oceny zgodności z przepisami prawa a następnie zostanie przekazany do publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego. |
Plan zagospodarowania przestrzennego województwa dolnośląskiego (2014)
- Przejdź do - strona Następna
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Kontakt na stronie Kontakt