Konieczność włączenia aspektu wodnego w szeroko pojętą politykę rozwoju województwa doprowadziła do rozpoczęcia prac nad Dolnośląską Polityką Wodną (DPW).
Misją Dolnośląskiej Polityki Wodnej jest wprowadzenie „priorytetu wodnego” we wszystkich aspektach polityki rozwoju prowadzonej przez samorząd województwa dolnośląskiego oraz podnoszenie społecznej świadomości o wodzie jako dziedzictwie i ograniczonym zasobie. DPW ma iść w parze z kierunkami nowotworzonej Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego 2030 plus, obowiązującym Planem zagospodarowania przestrzennego województwa dolnośląskiego, a także innymi politykami regionalnymi województwa oraz rekomendacjami polityki państwa i Unii Europejskiej. DPW za kluczowe w zarządzaniu wodami przyjmuje podejście zlewniowe, pozwalające na zintegrowane i skuteczne gospodarowanie zasobami wodnymi poprzez uwzględnienie naturalnych granic hydrograficznych.
Założenia do Dolnośląskiej Polityki Wodnej uzyskały pozytywną opinię i rekomendacje do dalszych prac, zgodnie z wewnętrznymi procedurami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Stanowią pierwszy etap prac nad Dolnośląską Polityką Wodną, a ich zadaniem jest określenie metodologii opracowania.
W założeniach określono główne wyzwania z jakimi boryka się obecnie gospodarka wodna, a także zdefiniowano cel główny oraz interesariuszy. Ponadto, przedstawiono propozycję docelowej struktury dokumentu DPW, przy otwarciu na ewentualną ewaluację spowodowaną dynamicznie zmieniającymi się uwarunkowaniami klimatycznymi oraz inicjatywami na szczeblu krajowym i europejskim. W założeniach podkreśla się konieczność współpracy z różnymi instytucjami, w tym między innymi z organizacjami pozarządowymi, jednostkami samorządu terytorialnego oraz placówkami edukacyjnymi. Szczególny nacisk położono na edukację społeczną i zaangażowanie mieszkańców Dolnego Śląska w proces decyzyjny dotyczący zarządzania wodą.
Zachęcamy do zapoznania się z całą treścią dokumentu i śledzenia dalszych prac nad Dolnośląską Polityką Wodną.