Ze względu na zmianę przepisów dotyczących lokalizacji elektrowni wiatrowych, w oparciu o kryteria przyjęte przez zespół projektowy IRT do analiz przestrzennych podczas prac nad „Strategią Energetyczną Dolnego Śląska – kierunkami wsparcia sektora energetycznego”, przygotowane zostały zaktualizowane mapy prezentujące uwarunkowania i potencjał rozwoju odnawialnych źródeł energii.
Dla określenia potencjału rozwoju energetyki wiatrowej przyjęto odległości od zabudowy i przyrodniczych obszarów chronionych w odniesieniu do ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (Dz.U. z 2021 r. poz. 724 oraz z 2023 r. poz. 553). Na mapie wskazano również obszary potencjalnie najmniej konfliktowe pod lokalizacje elektrowni wiatrowych na podstawie „Aktualizacji Studium przestrzennych uwarunkowań rozwoju energetyki wiatrowej w województwie dolnośląskim”. Dla porównania uwzględniono również odległości obowiązujące przed wejściem w życie ww. ustawy (10H).
Podstawą dla oceny potencjału rozwoju fotowoltaiki były wyniki przedstawione przez Bank Światowy w Global Solar Atlas 2.0. Natomiast określenie potencjału hydroenergetycznego oparto na danych Europejskiej Federacji Energii Odnawialnej zaprezentowanych w ramach projektu RESTOR Hydro, w którym wskazano potencjalne miejsca dla lokalizacji małych elektrowni wodnych, ze względu na możliwości odtworzenia historycznych obiektów wykorzystujących energię wody. Potencjał rozwoju biogazu oceniony został przy założeniu wykorzystania przede wszystkim produktów ubocznych i odpadowych, pochodzących z gospodarstw rolnych oraz zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego.
Ponadto z wytycznych ww. Strategii Energetycznej Dolnego Śląska wynika, że należy dążyć do wyeliminowania spalania biomasy pochodzenia drzewnego na cele energetyczne jako elementu OZE, za wyjątkiem biomasy spełniającej kryterium zrównoważonego rozwoju (pochodzącej z odpadów).
Zaktualizowane mapy dostępne są w Geoportalu Dolny Śląsk oraz w Bibliotece opracowań.