Dzień Otwartych Domów Przysłupowych odbywa się tradycyjnie od 19 lat na obszarze transgranicznym Dolnego Śląska, Czech i Saksonii - nazywanym Krainą Domów Przysłupowych ze względu na unikalną drewnianą zabudowę występującą wyłącznie na terenie Górnych Łużyc. Celem tego cyklicznego wydarzenia, poza promocją regionalnej architektury przysłupowej, jest wymiana doświadczeń i prezentacja działań podejmowanych przez organizacje i stowarzyszenia pozarządowe oraz właścicieli historycznych domów.
Podczas tegorocznych obchodów, które odbyły się w dniu 28 maja, zwiedzającym udostępniono ponad 30 różnorodnych obiektów o funkcjach mieszkalnych, kulturalnych i edukacyjnych. Jednocześnie odbywały się wystawy oraz prezentacje działań i projektów.
Stowarzyszenia Wolimierz i Dom Kołodzieja zaprezentowały bardzo interesujący projekt utworzenia Centrum Domów Przysłupowych - Ośrodka Edukacji Krajobrazowej w Wolimierzu, w celu prowadzenia działań promocyjno-edukacyjnych w zakresie zachowania krajobrazu oraz zabytków kultury materialnej zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Jednocześnie powołany ośrodek będzie miejscem umożliwiającym budowanie sieci współpracy w ramach partnerstw na rzecz wzmacniania tożsamości i marki regionu. Koncepcja ta doskonale wpisuje się w ideę Nowoczesnych Domów Przysłupowych polegającą na realizacji nowoczesnego budownictwa wiejskiego według tradycyjnych form architektury występujących w rejonie Górnych Łużyc.
Instytut Rozwoju Terytorialnego wspiera przedstawioną inicjatywę oraz działania podejmowane na poziomie regionalnym zmierzające do ochrony i zachowania wartości łużyckiego krajobrazu kulturowego. W praktyce przekłada się to na aktualnie prowadzone w IRT prace związane z opracowaniem Audytu krajobrazowego województwa dolnośląskiego, w którym przedmiotem analiz są wartości historyczne, architektoniczne, przyrodnicze i krajobrazowe obszaru Górnych Łużyc.