20 lat temu, 5 czerwca 1998 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił pakiet ustaw inicjujących II etap reform administracyjnych i ustrojowych państwa. Ustawą o samorządzie powiatowym, o samorządzie województwa oraz o administracji rządowej w województwie a następnie ustawą z dnia 24 lipca 1998 r. wprowadzającą zasadniczy trójstopniowy podziału terytorialnego państwa rozpoczęto kolejną fazę decentralizacji administracji publicznej w Polsce.
W tym roku obchodzimy 20 lecie reformy terytorialnej i administracyjnej uchwalonej w połowie 1998 r., wdrożonej z dniem 1 stycznia 1999 r. Bilans osiągnięć sektora samorządowego jest ogromny. Dzięki zadaniom i kompetencjom, a także możliwością kreowania władztwa finansowego samorząd stał się istotnym i aktywnym kreatorem zmian w terenie. Doniosłość jego dokonań jest nie do przecenienia. Warto o tym mówić i dyskutować. Tym bardziej, iż przed samorządem województwa wciąż wiele problemów, wyzwań i prac. Samorząd w Polsce stoi przed tendencją uszczuplania i ograniczenia jego prerogatyw co jest powrotem do niebezpiecznych i groźnych tendencji recentralistycznych.
20-letnia perspektywa jest doskonałym przyczynkiem do podsumowania dotychczasowych efektów reformy samorządowej na terenie naszego regionu dolnośląskiego. Z tej okazji mam przyjemność zaprosić Państwa na cykl konferencji naukowych w ramach zorganizowanych obchodów, które odbędę się w dniach 24-26 maja br. w siedzibach instytucji współorganizujących nasze święto.
24 maja 2018 r. na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, ul. Wielka 51 (bud. P) w godz. 10.00-16.00 odbędzie się konferencja pt. „Informacja przestrzenna – nowym impulsem dla rozwoju lokalnego”. Konferencja dedykowana jest samorządowcom z gmin i powiatów dolnośląskich, prezentująca dobre praktyki w zarządzaniu przestrzenią na szczeblu lokalnym, z zastosowaniem systemów informacji przestrzennej. Podczas spotkania prezentowane będą przykłady projektów lokalnych, które skutecznie zwiększyły sprawność funkcjonowania i zarządzania w jst, ale również umożliwiły mieszkańcom załatwianie wybranych spraw urzędowych drogą elektroniczną. W tegorocznej, 5. edycji konferencji poruszone zostaną tematy dotyczące wykorzystania systemów informacji przestrzennej w gospodarce przestrzennej i zarządzaniu jednostkami administracji publicznej, w tym: - zastosowaniu GIS w planowaniu przestrzennym, - wykorzystaniu systemów informacji przestrzennej przez jednostki samorządu terytorialnego w procesach decyzyjnych, - wykorzystaniu GIS dla monitoringu czystości powietrza, - Systemy Informacji Przestrzennej jako efektywne źródło informacji o regionie, - wykorzystaniu GIS do podniesienia jakości świadczonych usług publicznych w jednostkach administracji publicznej.
Z kolei w dniach 24-26 maja 2018 r. odbędzie się konferencja pt. „Samorząd z perspektywy 20-lecia reformy administracyjnej i terytorialnej z 1998 r.”. Kilkudniowe wydarzenie organizowane na Uniwersytetem Wrocławskim, odbędzie się na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Uniwersytecka 7/10 w bud. D, s. 3D. W trakcie trzydniowych obrad wykłady prowadzić będą fachowcy i eksperci zajmujący się badaniem instytucji samorządu terytorialnego a także wieloletni pracownicy Urzędu Marszałkowskiego. W trakcie wystąpień dokonają oni oceny dokonań i bilansu samorządu województwa w różnych dziedzinach i obszarach.
Natomiast w trzecim dniu tj. sobotę 26 maja na WPAiE w bud. D w s. 2 od godz. 10.00 obradować będą studenci i doktoranci WPAiE w ramach tzw. Studenckiego Pikniku Samorządowego organizowanego w tym roku pt. XX lat Wrocławia – miasta na prawach powiatu. W imieniu samorządu województwa zapraszam do wzięcia udziału w tegorocznych obchodach naszego święta w dniach 24-26 maja 2018 r. |
Konferencje naukowe z okazji 20 lecia Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Archiwum
11-05-2018Data publikacji, 11-05-2018
Arkadiusz BieniekAutor, Arkadiusz Bieniek 130Ilość wyświetleń, 130