Strona www.irt.wroc z tekstem.png
NA SKRÓTY:
PZPWD_200.png
SMOG 200a.png
drogowskaz_pociag.png
drogowskaz_auto.png
drogowskaz_rower.png
PolNiem portal Gosp Przesstrz 200x66.png
GEOPORTAL_200.png
grafika
Rozkład jazdy LATO 2020 - zmiany w sieci kolejowej

14 czerwca 2020 roku wszedł w życie nowy kolejowy rozkład jazdy - LATO 2020. Na Dolnym Śląsku zaszły trzy istotne zmiany infrastrukturalne: odcinki linii kolejowych 335 i 320 oraz 317 i 336 zostały przejęte przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei w celu ich rewitalizacji, a na linii 302 pozostającej w zarządzie PKP PLK pomiędzy Malczycami a Ujazdem Górnym wstrzymano ruch.

Odcinki przejmowane pod zarząd wojewódzki należą do dawno nieudostępnianych - przywrócenie na nich ruchu będzie wymagać prac rewitalizacyjnych. Linia kolejowa 335 (Henryków - Ciepłowody) wraz z fragmentem linii 320 (Dobrzenice Południowe - Ciepłowody) należą do grupy linii o potencjale lokalnego ruchu pasażerskiego / turystycznego oraz o potencjale w przewozach towarowych. Linie kolejowe 317 (Gryfów Śląski - Mirsk) oraz 336 (Mirsk - Świeradów-Zdrój)  są natomiast liniami priorytetowymi o potencjale regionalnego ruchu pasażerskiego.

Linia kolejowa 302 (Malczyce - Bolków) była w ostatnim czasie udostępniana dla ruchu na dwóch fragmentach: Malczyce - Ujazd Górny oraz Strzegom - Grabina Śląska (udrożniony wiosną br.). Odcinek z Malczyc do Ujazdu Górnego służył obsłudze elewatorów przedsiębiorstwa Dolnośląskie Młyny SA. Układ torowy na bocznicy zakładowej został jednak rozebrany, a przewoźnicy zaprzestali zamawiania dostępu do linii. W związku z kilkuletnim brakiem zainteresowania przewozami, ten fragment przestał być udostępniany. Co istotne, w przyszłości nie wyklucza się przywrócenia ruchu kolejowego na całej trasie - przyjęty w dniu 16 czerwca br. Plan Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Dolnośląskiego zawiera postulat utrzymania rezerwy terenowej dla ponownego uruchomienia linii kolejowej w powiązaniu z portem rzecznym w Malczycach, w celu umożliwienia wywozu kruszyw.

Zmiany w kursowaniu pociągów pasażerskich można sprawdzić na stronie Kolei Dolnośląskich S.A.