Strona www.irt.wroc z tekstem.png
NA SKRÓTY:
PZPWD_200.png
SMOG 200a.png
drogowskaz_pociag.png
drogowskaz_auto.png
drogowskaz_rower.png
PolNiem portal Gosp Przesstrz 200x66.png
GEOPORTAL_200.png
grafika
Dołączone pliki:
Konferencja inaugurująca projekt „Lecznictwo uzdrowiskowe na pograniczu czesko-polskim i jego wkład w rozwój regionalny – Spa 4 Development”

 

Dnia 4 kwietnia 2019 r. w Hotelu Maria-Helena w Szczawnie-Zdroju odbyła się konferencja inaugurująca projekt pn. Lecznictwo uzdrowiskowe na pograniczu czesko-polskim i jego wkład w rozwój regionalny – Spa 4 Development.

 Konferencja poświęcona była przedstawieniu głównych założeń projektu oraz prezentacji różnorodności potencjałów uzdrowisk położonych na pograniczu polsko-czeskim. W spotkaniu uczestniczyli polscy i czescy przedstawiciele władz regionalnych, gmin uzdrowiskowych i przedsiębiorstw uzdrowiskowych oraz grono naukowców.

 Uczestników konferencji przywitali goście specjalni pani Hana Štěpánová, Członek Zarządu Kraju Pardubickiego i pan Julian Golak, Pełnomocnik Marszałka Województwa Dolnośląskiego ds. Kontaktów z Republiką Czeską i Republiką Słowacką oraz Burmistrz gminy Szczawno-Zdrój – pan Marek Fedoruk.

 Cele, główne działania i oczekiwane efekty projektu przedstawili przedstawiciele Partnerów projektu: pan Miroslav Vlasák, Wicedyrektor Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej NOVUM z o.o., pani doc. dr Irena Smolová z Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu oraz pani dr hab. inż. arch. Magdalena Belof, Zastępca Dyrektora Instytutu Rozwoju Terytorialnego. Omówiono zawartość oraz etapy prac nad Atlasem uzdrowisk pogranicza polsko-czeskiego oraz Podręcznikiem dobrych praktyk, które zostaną opracowane jako wynik spotkań, analiz i dyskusji organizowanych w toku projektu z przedstawicielami różnych środowisk. Przedstawiono podstawy prawne funkcjonowania uzdrowisk i potrzebę strategicznego zarządzania ich przestrzenią.

 W pierwszym bloku tematycznym pn. „Uzdrowiska jako potencjał przyrodniczy” zaprezentowano rys historyczny rozwoju uzdrowisk i lecznictwa uzdrowiskowego na Dolnym Śląsku oraz omówiono perspektywy rozwoju uzdrowisk czeskich w ciągu najbliższych 15 lat.

 W drugim bloku tematycznym pn. „Potencjał gospodarczy pogranicza z elementami »nowej medycyny« jako nowatorskiego czynnika rozwoju uzdrowisk” poruszono kwestię istotnej roli i funkcji drzew w krajobrazie i środowisku miejscowości uzdrowiskowych oraz znaczenie i korzyści stosowania medycyny opartej w balneoterapii na dowodach EBM.

 Konferencję zakończył spacer po uzdrowisku Szczawno-Jedlina SA.

  

Zapraszamy na stronę projektu: http://spa.euwt-novum.eu.

 

 4spa